Semantiskā WEB seminārs II

Datums2005-09-28
Laiks18:30-20:00
VietaLU MII 212. auditorija
DalībniekiArtūrs Žogla, Daiga Balode, Kalvis Apsītis, Renārs Kudiņš, Viesturs Zariņš, Vita Graudiņa

Pirmā daļa
lietošana ontoloģiju izstrādnē /R. Kudiņš/.

Datoru (tīmekļa izstrādes) tehnoloģijas attīstās arvien straujāk, un katru jaunu tehnoloģiju apgūt pilnībā spēj tikai nedaudzi cilvēki. Lai piesaistītu pēc iespējas vairāk lietotāju, tiek radīti speciāli rīki, kas atvieglo darbu ar konkrētu tehnoloģiju.
Protégé ir rīks, ar kura palīdzību lietotājs var veidot zināšanu modeļus konkrētā jomā. Izveidotās sistēmas tiek izmantotas, lai papildinātu un izmantotu elektroniskajā zināšanu bāzē glabāto informāciju.
Protégé pirmsākumi meklējami 1988. gadā, kad tikai izveidots zināšanu modulis Opal. Tas spēja veikt tikai vienu funkciju. Drīz šis rīks tika pilnveidots, radot Protégé I, Protégé II.
MS Windows operētājsistēmas popularitāte lika izveidot arī Protégé Win.
Pašlaik vairākums Protégé lietotāju izmanto versiju Protégé 2000. Jaunākās versijas pēc būtības daudz neatšķiras, bet Protégé attīstība turpinās - šobrīd ir pieejama Protégé 3.2 beta versija.
Vispārēja informācija par Protégé
izstrādātaStenfordas universitātē
izstrādes tehnoloģijaJava
tehnoloģiju atbalstsOWL, XML Shema, RDF, Frames
pieejamībabezmaksas
lietotāju atbalstskonsultācijas pa e-pastu
mājas lapahttp://Protege.stanford.edu/
Protégé 2000 instalācijahttp://Protege.stanford.edu/download.html

Protégé 2000 pilnā instalācija ietver arī papildinājumus - spraudņus (plugins).
Atbilstoši prezentācijas tematikai, sīkāk tika aplūkots Protégé 2000 OWL spraudnis - tā arhitektūra, sintakse un iebūvētie testi.
OWL spraudnis dod iespējas

Protégé 2000 parasti tiek izmantota reasoner programma RacerPro, kas ir maksas produkts.
Tā nodrošina

Prezentācijas noslēgumā tās autors pauž viedokli, ka iespēja vispasaules tīmeklim ar laiku kļūt pilnībā semantiskam ir minimāla, jo vairums WEB lietotāju neizmantos ontoloģiju izstrādnes rīkus un iespējas. Visticamāk, notiks atsevišķu mājas lapu semantiska un sintaktiska analīze.

Kalvis interesējas, vai ir iespējams OWL aprakstīt ar UML palīdzību. Viesturam ir zināms, ka bijis "ačgārns" projekts - kad ar dažādu transformāciju palīdzību UML instances tiek pārnestas uz OWL. Par šo projektu Viesturs varētu sniegt prezentāciju kādā no semināriem.

Otrā daļa-
Kalvja "zilais sapnis" un ievads valodā Turtle (Terse RDF Triple Language) /Kalvis Apsītis/

Kalvis iepazīstina klātesošos ar mērķi, ko vēlas sasniegt, izmantojot semnatiskā WEB tehnoloģijas - izstrādāt latgaļu valodas morfoloģijas rīku, kas

Pareizrakstības pārbaudītāji iespējami
- "neinteliģenti" (meklē uzrakstīto vārdu tabulā - visu iespējamo vārdu un vārdformu datu bāzē)
- "inteliģenti" (izmantojot morfoloģisko marķēšanu, atrod un "atpazīst" dažādas vārdšķiras, vārdus dažādos locījumos un laika formās, spēj korekti "darināt" salikteņus utml.)
Semināra dalībnieki tiek iepazīstināti ar 2 .rdf failiem - gramatikas informāciju un vārdnīcu. Datus no zināšanu bāzes "izvelk" ar SPARQL pieprasījumiem, kas rakstīti, izmantojot rīku ARQ. ARQ demonstrācija diemžēl šodien izpaliek.

SPARQL pieprasījumi tiek rakstīti valodas Turle sintaksē.
Tīmeklī izplatītā marķēšanas valoda XML ir strukturēta un viegli lasāma, taču rakstīt tajā ir nogurdinoši. XML mīnusi ir liekvārdība un neviennozīmīgums (vienu grafu tajā var attēlot vairākos veidos). Tāpēc tika meklētas un atrastas citas iespējas.
Valoda Turtle ļauj definēt prefiksus, kā arī ļauj īsāk pierakstīt daudzas citas struktūras. Piemēram, ja subjektam S1 atbilst vairāki predikāti (P1, P2) un objekti (O1, O2), tad
S1 P1 O1. S1 P2 O2 Turtle var rakstīt kā S1 P1 O1; P2 O2,
līdzīgi
S1 P1 O1. S1 P1 O2S1 P1 O1, O2.

Kalvis izsaka domu, ka Turtle varētu būt kāda no nākamos semināros aplūkojamām tēmām.
Šobrīd interesnti var iepazīties ar Turtle sintaksi un piemēriem interneta lapā http://www.dajobe.org/2004/01/turtle/.


Preview: Semantiskā WEB seminārs III

Datums2005-10-4
Laiks18:30-20:00
VietaLU MII 414. auditorija
Pieteiktās prezentācijas
TēmaAutors
OWLKalvis Apsītis, Renārs Kudiņš
ARQ demonstrācijaKalvis Apsītis
"Zilā sapņa" apzināšana (dalībnieks pastāsta, kādu mērķu vadīts nolēmis apgūt semantiskā WEB tehnoloģijas)Visi dalībnieki